Plan wyjazdu Góry Opawskie – Jeseniki 20-23.06.2019
Wyjazd autobusu w dniu 20.06.2019
Głogów parking TESCO godz.05:00
Polkowice stacja benzynowa SHELL godz.05:20
Wrocław A4 stacja benzynowa ORLEN Bielany godz.06:30
Dzień pierwszy – 20.06.2019 r. (czwartek) ZLATY CHLUM
Trasa krótka – godzina wyjścia 10:00
Jesenik (niebieski) – Smetanove sady – pomnik Priessnitza – Źródła Angielskie – źródło „U Wąsacza” – Kriżowy vrch – Źródło pod Chlumem – Zlaty Chlum, wieża widokowa (czerwony) – Bile Skaly – Chlapecke kameny – Bleskovec – Rejviz
Czas przejścia 3:30 h + odpoczynki
Długość trasy 11 km
Trasę można wydłużyć o Wielkie Mechowe Jeziorko
Trasa długa – godzina wyjścia 10:00
Jesenik (niebieski) – Smetanove sady – pomnik Priessnitza – Źródła Angielskie – źródło „U Wąsacza” – Kriżowy vrch – Źródło pod Chlumem (zielony) – Pod Certovymi kameny (żółty) – Certove kameny, bouda – (niebieski) – Zlaty Chlum, wieża widokowa (czerwony) – Bile Skaly – Chlapecke kameny – Bleskovec – Rejviz (zielony) – Orli vrch Ondrejovicke sedlo (żółty) – Dolni Udoli, dworzec autobusowy
Czas przejścia 6:00 h + odpoczynki.
Długość trasy 20 km
Bilety wstępu na wieżę Zlaty Chlum – dorośli 50CZK
– dzieci 25 CZK
Odjazd autobusu z – Rejviz – 17:00
– Dolni Udoli – 17:05
Obiadokolacja – godz. 18:00
Dzień drugi – 21.06.2019 r. (piątek) PRADED 1491 m n.p.m.
Śniadanie godz. 7:30
Odjazd autobusu godz. 8:15
Trasa I – godzina wyjścia 9:10
Karlova Studanka (niebieski) – Nad vodopady – Pod Ovcarnou – Chata Barborka – U Barborky (czerwony) – Pod Pradedem (niebieski) – Praded, 1491 m n.p.m.(wjazd windą na taras widokowy 80 CZK) – Pod Pradedem (czerwony, zielony) – U Barborky – Ovcarna (zielony) – Karlova Studanka
Czas przejścia 6:00 h + odpoczynki.
Długość trasy 18 km
Trasa II – godzina wyjścia 9:10
Karlova Studanka (żółty) – dolina Bilej Opavy – Nad vodopady – Pod Ovcarnou (niebieski) – Chata Barborka – U Barborky (czerwony) – Pod Pradedem (niebieski) – Praded 1491 m n.p.m. (wjazd windą na taras widokowy 80 CZK) – Pod Pradedem (czerwony, zielony) – U Barborky (czerwony) – Ovcarna (zielony) – Karlova Studanka
Trasa doliną Bilej Opawy tylko przy ładnej, bezdeszczowej pogodzie.
Czas przejścia 7:00 h + odpoczynki.
Długość trasy 18 km
Z osady Ovcarna pod Pradziadem do parkingu przy restauracji Hvezda nad Karlovą Studanką można zjechać kursującym wahadłowo busem.
Cena biletu 21 CZK
Odjazd autobusu – parking Karlova Studanka – 16:30
18:00 – OBIADOKOLACJA
19:00 – OGNISKO
Dzień trzeci – 22.06.2019 r. (sobota)
Śniadanie godz. 7:30
Odjazd autobusu do Kouty nad Desnou – 08:15
Trasa I – godzina wyjścia – 9:15
Cervenohorske sedlo (czerwony) – Bily slup (żółty) –Cervena hora 1337 m n.p.m. – Kamenne okno – U Kamenneho okna – Sedlo pod Vresovkou – Udoli Hucive Desne – Ponikly potok – Kouty pod Desnou
Czas przejścia 4:30 h + odpoczynki.
Długość trasy 13 km
Trasa II – godzina wyjścia – 9:30
Kouty pod Desnou (żółty) Sindelna Chata – Cervenohorske sedlo (czerwony) – Bily slup (żółty) –Cervena hora 1337 m n.p.m. – Kamenne okno – U Kamenneho okna – Sedlo pod Vresovkou – Udoli Hucive Desne – Ponikly potok – Kouty pod Desnou
Czas przejścia 6:00 h + odpoczynki.
Długość trasy 18 km
Propozycja trasy do Elektrowni wodnej Dlouhe Strane – dla chętnych
– Czerwony szlak turystyczny z Kouty nad Desnou (ośrodek narciarski Kouty) do górnego zbiornika wynosi 9 km. Jest też moźliwość przejścia drogą asfaltową wokół dolnego zbiornika i dalej do górnego zbiornika -16 km.
Do górnego zbiornika można też wjechać kolejką linową (Kouty – Medvedi hora) lub minibusem.
Elektrownia Dlouhé Straně, znajdująca się w Parku Krajobrazowym Jesioniki, jest trzecią pod względem wielkości elektrownią szczytowo-pompową na świecie. Należy do tzw. siedmiu cudów Republiki Czeskiej i najchętniej odwiedzanych miejsc w Jesionikach (Jeseníky).
Elektrownia szczytowo-pompowa została zbudowana w masywie Mravenecnika (1342m).
Składa się zdwóch zbiorników wodnych, pierwszego w dolinie Divokej Desny i drugiego na szczycie Mravenecnika, połączonych podziemnym tunelem o długości 1,5 km i spadku 510 m.
Działanie elektrowni oparte jest na sile spadającej wody, napędzającej turbiny znajdujące się w ogromnej, wykutej w skale hali. W ciągu dnia woda napędza turbiny, a w nocy pompowana jest z powrotem do górnego zbiornika. W czasie budowy wykuto w skale ogromne hale i korytarze o łącznej długości 8 km, postawiono tamę na Divokej Desnie oraz splantowano wierzchołek góry, na którym powstał zbiornik wodny.
Wycieczki do elektrowni możliwe się wyłącznie w formie zorganizowanej. Bilety kupuje się przez system internetowy na stronie : www.dlouhe-strane.cz
Dzień czwarty – 23.05.2019 r. (niedziela)
Śniadanie godz. 8:00
Złożenie bagaży do autobusu – 8:45
Trasa I – godzina wyjścia 9:00
Pokrzywna ( drogą do niebieskiego) – Olszak – Żabie Oczko – Krzyżówka – Skały Karolinki – Jarnołtówek – Skały Karliki – Piekiełko – Gwarkowa Perć – Dolina Bystrego Potoku – Pokrzywna
Czas przejścia 3:00 h + odpoczynki.
Długość trasy 9 km
Gwarkowa Perć to stary kamieniołom, a jego pokonanie związane jest z zejściem po 35-stopniowej drabinie. Jest to jedyne takie miejsce w polskich Sudetach, które przy odrobinie dobrej woli można podciągnąć pod kategorię via ferrat, czyli „ dróg żelaznych”. Jeszcze jedna, ale już prawdziwa via ferrata znajduje się w niemieckiej części Gór Łużyckich ( Nennenfelsen)
Trasa II – godzina wyjścia 9:00
Pokrzywna (czerwony) – Szyndzielowa Kopa – Zamkowa – Przełęcz pod Zamkową Górą (żółty) – Przełęcz pod Kopą (czerwony) – Biskupia Kopa (czerwonym do żółtego) – Pod Biskupią Kopą (żółty) – Przełęcz pod Kopą (Mokra) – Plac K. Habla – Złodziejska Ścieżka – Przełęcz pod Zamkową (czerwony) – Zamkowa – Szyndzielowa Kopa – Pokrzywna
Czas przejścia 4:45 h + odpoczynki
Długość trasy 14 km
PROPOZYCJA DLA OSÓB POZOSTAJĄCYCH W POKRZYWNEJ.
PARK ROSENAU – ZAGINIONE MIASTO.
Atrakcje Parku: Kino 7D, Avatar, park żywiołów, sztolnia, kamienny krąg, jaskinia, wielki dmuchawiec, ogród wody, potwór z jeziora, karuzela, tawerna, lodowisko całoroczne.
To wszystko za 15 zł od osoby.
W ostatni dzień jest możliwość wykupienia obiadu w Ośrodku Chrobry w cenie 25 zł od osoby.
Odjazd autobusu do Głogowa – godz. 16:00