Konferencja Turystyczno-Krajoznawcza 20.09.2019

KONFERENCJA TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZA

połączona z uroczystymi obchodami 50-lecia

ODDZIAŁU ZAKŁADOWEGO PTTK przy Hucie Miedzi Głogów

W 2019 roku minęło 50 lat od rozpoczęcia działalności turystycznej OZ PTTK przy HMG. W dniu 20.09.2019r. w Restauracji Pasjonata, Prezes Paweł Herkt wraz z członkami Zarządu poprowadził uroczystość podsumowującą lata działalności.

Przez wiele lat OZ PTTK był organizacyjnie związany z macierzystym zakładem – Hutą Miedzi Głogów, jej pracownikami i członkami ich rodzin. W latach 90-tych XX w. nasz Oddział otworzył się szerzej na osoby spoza Huty.

Ilość członków OZ PTTK w 2019 to 196 osób w wieku od 1 roku do 80+. W skład Oddziału wchodzą kluby:

– Klub Turystyki Pieszej i Górskiej MRÓWKA,

– Klub Taternictwa Jaskiniowego,

– Głogowski Klub Morski FREGATA.

W minionych latach działały także Klub Turystyki Kajakowej GŁOGI i Klub Turystyki dla Ekologii.

Na obchody jubileuszu przybyli Prezydent Miasta Głogowa Pan Rafael Rokaszewicz, Dyrektor Naczelny HMG Pan Leszek Garycki, Dyrektor ds. Pracowniczych Pan Krzysztof Nowak, wiceprezes Zarządu Głównego PTTK kol. Waldemar Osypiuk, zaproszeni przedstawiciele HMG, przyjaciele, sympatycy oraz dawni i obecni członkowie. O początkach powstania i pierwszych latach działalności Oddziału opowiedział wieloletni Prezes kol. Jerzy Hallala. Spotkanie było okazją do wręczenia medali, odznaczeń i dyplomów przyznanych przez Zarząd Główny PTTK, oraz dyplomów honorowych i innych wyróżnień przyznanych przez Oddział.

W pierwszej części Konferencji odbyło się zwiedzanie Kolegiaty Głogowskiej z przewodnikiem – wraz z wejściem na wieżę, oraz zwiedzanie wieży ratuszowej. W drugiej części Konferencji Prezydent Miasta Pan Rafael Rokaszewicz opowiedział o zabytkach Głogowa i planach rozwoju turystyki na terenie miasta i okolic. Odbył się także pokaz z udzielania pierwszej pomocy oraz omówiono najczęstsze zagrożenia w turystyce pieszej, wodnej i górskiej. W trakcie spotkania Pan Krystian Domino przedstawił prezentację ze swojej wyprawy w Himalaje, a kol. Ireneusz Kołodziej opowiedział o wyprawie trekkingowej do Armenii. Przedstawiono także krótkie charakterystyki wszystkich klubów.

Było także wiele czasu na podziękowania, dyskusje i wspomnienia.

Dzięki staraniom kol. Pawła Herkta oraz dofinansowaniu ze środków Fundacji KGHM Polska Miedź został wydany informator o działalności OZ PTTK w latach 1969-2019 oraz broszura dla wszystkich obecnych i przyszłych członków.

materiał TV Master